O mě


Sebastián Wortys, spisovatel filosof umělecJsem vyzrálý snílek narozený „nedlouho“ po Sametové revoluci dvěma svobodomyslným rodičům. Za první hračky jsem si zvolil elektrosoučástky, poněvadž mě esteticky fascinovaly víc než ty klasické a tím se souběžně začal vyvíjet můj brzký zájem o vědu, sci-fi i umění, což lze zastřešit pojmem epistemologický anarchismus alias metodologický dadaismus.
 
Kreslit jsem začal cca od 3 let, načež jsem denně pomaloval několik papírů (brzo to bylo několik krabic a kvalita od prvních čmáranic pomalu rostla), zprvu hlavně výjevy z mého vnitřního světa, jehož jádrem později byl Nijor Q2 a fiktivní planeta Ufonka (bokem spojená modrá a zelená planeta), na které jsem chtěl žít a sám jsem si připadal jako mimozemšťan.

Ve školce jsem dostal můj 1. mikroskop, začaly mě fascinovat mikroorganismy a hmyz.

Ve škole jsem se stal nejmladším členem místního vědeckého kroužku + mě začal fascinovat internet a humorné sci-fi.

Na druhém stupni ZŠ jsem začal tvořit filmy (zprvu úsměvné kvality, nejdřív animované, pak i hrané) a počítačové hry, jejichž smyslem bylo oživit mé představy a často v nich neexistovalo něco jako výhra (šlo hlavně o průzkum fantaskních světů).

Koncem ZŠ jsem dospěl k názoru, že evoluce pravděpodobně povede ke spojení lidstva v jediný organismus, čímž jsem začal pořádněji filo-z/s-ofovat a psaním deníku zdokonalovat můj literární styl/ obecněji mou osobnost.

Touha poznat fungování a smysl veškerého života mě dostala na příslušnou střední školu (přírodní vědy). Začal jsem se zajímat o konspirační teorie (světovláda boháčů) (tím víc o aktuální světové dění) a dál jsem zkvalitňoval mou filo-s/z-ofii. Hledáním životní lásky jsem začal cestovat sám po ČR. A koncem SŠ jsem na vlastní náklady vydal mou první knihu Wesmírný omyl (zkráceně „Wo“ či lépe „Womyl“ („Wo“ občas znamená „Wortys“)).
 
Na vysoké škole jsem souběžně studoval libovolné obory z přírodních i humanitních věd, ale omrzela mě zkostnatělost akademického prostředí, tak jsem si po pár letech řekl, že „nejvyšší titul je být uznávaný i bez titulu“ (s tím, že dosud jsem nebyl moc známý a stále se chci zlepšovat) a vydal jsem se svou cestou. Současně mě omrzelo být závislý na Systému, který parazituje na přírodě vč. (hl. materiálně chudších) lidí, takže jsem se rozhodl žít soběstačnějším ekofarmařením ve východních Čechách spolu s mou životní láskou. A snížením závislosti na penězích jsem zvýšil svou filosofickou nezávislost.

Roku 2014 jsem vytvořil stop motion („časosběrnou“) uměleckou animaci Vtiposcifný smysl evoluce.

2015: Napsal jsem povídku Věkomysl a s pomocí čtenářů přes crowdfunding vydal knihu Vtiposcifilo-z/s-ofie.

2016Založil jsem swortys.blogspot.com, profil na HumanArt a začal s tvorbou mnohametrového uměleckého díla. Ale jeho postupné vznikání zveřejňuji jinde podobně jako jiné mé newortysovské projekty.

2017: Napsal jsem komplexní fan fiction povídku.

2018: Napsal jsem povídku Postřik proti alternativám, publikoval video 5 let cestování 3D-Mouchodlaka a založil profil na psanci.cz.

2019: Napsal jsem filosofickou novelu o podstatě vědomí. Na základě mých starších myšlenek jsem formuloval pojem dadavěda (pozdější ale podrobnější formulace zde).

2020: Napsal jsem parodii na parodii mé knihy Wesmírný omyl, články Politické uspořádání buněk lidského těla a extrémně dlouhou dadavědeckou báseň Touha poznávání.


V současnosti (2018) jsem multi-sub-kulturní relativně nezávislý (vše různou měrou souvisí se vším) spisovatel, (audio)vizuální umělec, celostní filo-z/s-of, ekofarmář, anarchistický zenbuddhista, komplementarista, panteistický evolucionista, epistemologický anarchista… (Netvrdím, že v tom všem jsem profesionál, ale že se tomu rád věnuji (a hledám lidi podobných zájmů).)Žádné komentáře:

Okomentovat