sobota 30. ledna 2021

„Rychlovidea“ jako 2. channel Sebastiána Wortyse

Poslední dobou jsem byl výrazněji zaměřený na psaní (převážně filosofičtějších článků, ale i povídek a básní). Taková díla však nabývají smyslu spíše až tehdy, když je čte i mnohem víc lidí než jejich autor (třeba v rámci vnitřního dialogu, který ovlivňuje způsob, jakým se daný autor projevuje a interaguje se světem). Dnešní doba se ale vyznačuje mj. přecházením od čtení ke sledování videí, takže pokud člověk chce předávat myšlenky, tak dnes už je to efektivnější prostřednictvím videa. 

V tom mám i určitou výhodu, jelikož patřím ke generaci těch, kteří svá první videa na internetu publikovali už v době studia základní školy, přestože první video na prvním wortysovském YouTube channnelu jsem publikoval až začátkem roku 2012. 

Minimálně od té doby mi hlavou vrtá (a pravděpodobně dál bude vrtat) vztah kvality a kvantity. Třeba skutečnost, že kvalitní (a tedy relativně přínosné) video by mělo obsahovat pečlivě vybrané části (myšlenky/ záběry/ ...) v relativně koncentrované podobě, ale o to méně takových videí člověk dokáže tvořit a o to spíše diváci budou sledovat kvantitativně produkovaná videa (často plná nadbytečného opakování a monotónních záběrů), jelikož na ně snáze narazí a jsou spíše líní, nebo si ani nemohou vytvořit čas k jejich třídění, než se nějaké rozhodnou zhlédnout. 

Dosud jsem se snažil jít spíše proti proudu (obzvláště v případě povídek, delších článků či vizuální stránky videa) a nastavovat tím zrcadlo větším spolutvůrcům informační exploze. Ale poslední roky jsem si začal říkat, že by kvalita a kvantita měla být v komplementaritě, resp. vzájemně se doplňovat. To byl jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl založit druhý YouTube channel Sebastián Wortys (a proč bych rád později založil i druhý web). 

Na prvním channelu chci publikovat videa, jejichž tvorbou (obzvláště střiháním a vizualizacemi) strávím relativně dlouhý čas a na druhém jakási rychlovidea (ideálně vytvořená maximálně během pár hodin). Vzhledem k tomu, že realita má mnoho rovin a v každé si lze představit škálu kvality (ne jen binaritu (ne)kvalita), tak toto dělení pochopitelně nikdy nebude dokonalé (třeba namluvený kvalitní článek s minimalistickou vizualizací nebude plně patřit ani na jeden kanál (takové články chci však alespoň zatím dávat na ten druhý)), ale i tak to myslím bude lepší, než míchat na jednom místě díla značně rozdílná z hlediska kvality a z propracovanějších videí tvořit jehlu v kupě sena. 

O tom už jsem hovořil v úvodním videu nového channelu, takže je čas posunout se k němu. Přestože jsem ho publikoval na druhém kanálu, tak jeho vizualizace jsou relativně kvalitní oproti tomu, co na tom kanálu chystám, jelikož úvodní video má upoutat pozornost mj. těch diváků, kteří jsou zvyklí na můj první kanál. Později však toto video v upravené podobě přidám nejspíš i na hlavní channel, aby odkazovalo na ten nový. 


Text úvodního videa nového YouTube channelu adaptovaný pro tento článek: 

V úvodním videu jsem postupně řekl několik myšlenek o jeho vzniku, zaměření, možné spoilerovitosti k hlavnímu channelu nebo o chystaných typech videí. 

Nejprve jsem navázal na video Hyperkreativita, kde jsem zmínil, že nechci tvořit rychlovky a až pak kvalitnější videa. Ale teď po další sebereflexi, aniž bych k ní potřeboval srknout ayahuascy, jsem si uvědomil, že je to možná trochu jinak než se to minule zdálo. V podstatě nechci v jednom channelu míchat propracovanější videa s těmi, která by měla třeba výrazně méně kvalitní vizualizaci, resp. nechci vizuálně náročnější diváky stavit do role hledačů pár jehel v kupě sena, abych měl víc zhlédnutí, jak to praktikuje mnoho ostatních YouTuberů. 

A ani nechci vytvářet oddělenost pouze tvorbou seznamů videí (playlistů), protože po kliknutí na větší část jejich ikonky momentálně dochází k automatickému přehrávání, snížení počtu příslušných miniatur na obrazovku a v rámci seznamu nelze tvořit podseznamy. 

Dosud jsem to řešil tím, že jsem rychlovky netvořil, avšak teď jsem se rozhodl zkusit změnit přístup a založit druhý specializovaný channel, abych seberealizaci mého tvůrčího potenciálu tendenčně nezaměřoval výrazně převážně jen na jiné kreativní aktivity než video-making. Sice raději píšu třeba články zde na mém webu swortys.blogspot.com, ale současně mě láká, že videa dnes mají větší potenciál, takže ten druhý channel jsem založil jako experimentální pokus o kompromis. 

A ačkoliv logicky nedovedu předem říct, jak bude evolvovat, přestože si myslím, že z něj nevznikne třeba nový druh šídla, Andromon nebo babička amerického mimozemšťana Vinnýho Ohha, tak mohu alespoň představit momentální vizi z roku 2021. 

Podle ní by nový channel měl mj. poodhalovat můj tvůrčí proces tím, že tam mám v plánu publikovat i různé kousky, které bych časem mohl vylepšovat nebo spojovat do větších celků či přesněji větších holonů, které by se objevily na mém hlavním channelu, webu nebo možná i v knihách. 

A v zájmu intenzity prvotního prožitku kvalitnějších verzí jsem se rozhodl označovat na novém channelu možné spoilery. Videa, která v názvu budou obsahovat slovo „BETA“, plánuji časem udělat v nějaké lepší verzi, ale nemohu zaručit, že se k tomu dostanu, takže rozhodnutí, zda takto označené video zhlédnout či nikoliv, nechávám na tvé intuici. 

A k racionálnějšímu rozhodnutí dodávám, že v popisu videí mohou být upřesnění pro označení beta - třeba zda je to beta verze vůči chystanému videu nebo třeba článku a v čem má být možná pozdější verze kvalitnější. Nemohu však předem vyloučit, že časem neudělám kvalitnější verzi i videa, u kterého jsem to původně neplánoval. 

Vyloučit nemohu dokonce ani to, že zařazení některých videí pod konkrétní kanál bude nerozhodné a s odstupem času bych to viděl jinak, ale snad se nacházíme v té verzi vesmíru, kde se to nebude dít často. 

A teď už se pomalu dostávám k tomu, jaké konkrétnější typy videí bych na novém channelu rád publikoval. Přestože ani tam nemám v plánu omezovat se nějakými pevnými hranicemi stylů, pro lepší představu ta možná videa teď rozdělím do několika přibližných kategorií, které se občas mohou různě vzájemně prolínat. 

1) Namluvené články. Šlo by víceméně o podcasty, resp. audioverze některých mých článků doprovozené třeba jen jedním nebo pár obrázky a tyto audioblogy bych následně mohl vkládat zpět sem k původním textovým článkům. 

2) Ukázky z mé prózy. V tomto případě bych zveřejňoval pasáže vystřižené třeba z některých mých povídek a opět s velmi jednoduchým vizuálním doprovodem. 

3) Miniaturní zamyšlení. Jednalo by se o relativně krátké myšlenky na časem opakující se témata, takže tato videa bych posléze mohl spojovat a rozepisovat na delší články. A pokud by těchto videí vzniklo více, tak bych je mohl i organizovat třeba do souvislostních sítí prostřednictvím chystaného druhého webu. Byl bych také rád, kdyby se mezi tématy dál objevovali třeba mnohobytosti, dadavěda, komplementarita, novotvary, metafyzický solipsismus, štěstítvornost, evoluční výpočty, solarpunkový mír či společenské metafory na vztahy buněk lidských těl

4) Bonusová videa. Třeba po vzniku každého cestovního videa 3D-Mouchodlaka zbývá spousta nepoužitých záběrů, které bych mohl sestřihávat a zveřejňovat na novém kanálu, aby někteří lidé mohli častěji šílet z mého atypickéhho pojetí road trip videí, mají-li rádi své šílení. 

5) Umělecké experimenty. Občas mívám náladu na spontánní umělecké hrátky, během kterých nechci předem přemýšlet o výsledné kvalitě případného záznamu, a pokud by nebyla dostatečně vysoká pro hlavní channel, mohl bych to publikovat na druhém. Sice to nelze moc předvídat, ale mohla by se tam objevit i videa rozvíjející mé koncepty wesmírodivnosti, samorostismu, vtiposcifáren či wopunkové subkultury. 

6) Rozpracovaná kvalitnější videa. Pokud by se mi stalo, že bych měl nedodělané kvalitní video, ale déle se mi nedařilo k němu vymyslet či vytvořit dostatečně kvalitní vizualizace, tak bych ho mohl předčasně uveřejnit na druhém kanálu, než bych dokončil vymazlenější verzi na hlavní channel. Ale mohu tam publikovat i klasické ukázky či trailery. 

7) Aktuální novinky. Jelikož kvalitní videa vyžadují čas, tak nejsou vhodná pro rychlé zveřejňování drobných novinek, ale na novém kanálu to mohu zkusit obejít. 

8) Videa z dětství. Jelikož videa střihám nějak od sedmé třídy základní školy, tak mám ve svém repertoáru i spoustu úsměvných WTF blbinek z dětství. Mohl bych tam publikovat třeba některé ukázky starého Wo-animáče, ze kterého na střední škole po mnoha změnách vznikla má první kniha Wesmírný omyl. Není přeci nad sekavou stop motion animaci, kde třeba nevysvětlitelná postava pronásleduje obludného mutanta, který pronásleduje šíleného robota a důvod této scény je už roky zapomenutý, pokud vůbec kdy existoval. 

9) Ostatní. Tento výčet kategorií pochopitelně nemusí být kompletní, možnosti zůstávají otevřené a nejspíš se tam časem objeví i jiné drobnosti a blbinky. 

Úvodní článek už se chýlí ke konci a zatím jsem zde neoznámil, jak přesně se má můj nový channel jmenovat. Původní název je "Sebastián Wortys 2 – Rychlovidea", avšak připouštím, že s vývojem jeho repertoáru se může pozměnit, pročež jsem si tuto informaci nechal až sem na závěr. Jinak videa budou vycházet nepravidelně a jen občas, takže pokud se o nich chceš snáze dozvědět, tak doporučuji zapnout si odběr i zvoneček. A to samé platí i pro můj hlavní channel Sebastián Wortys


Závěr mimo video: 

Pokud máš své představy o tom, jaký by měl být můj nový YouTube channel, tak budu rád, když to napíšeš třeba jako komentář k úvodnímu videu, abych tvé argumenty mohl zvážit a případně začlenit. 

Jsem také otevřený nabídkám různé tvůrčí spolupráce. Pokud někdo třeba vytvoří smysluplnou vyváženou reakci na myšlenky v nějakém mém videu, tak k tomu mohu vytvořit video-odpověď nebo konstruktivně zareagovat na nějaké jeho video. 


Žádné komentáře:

Okomentovat